Voleybol ismi nereden geliyor?

Voleybol ismi nereden geliyor?

Voleybol ismi nereden geliyor?

Voleybolun ortaya çıkışı en az diğer spor dalları kadar ilginçtir. “Mintonette” adı altında ilk kez 1895 yılında Amerika’da oynandı. Massachusetts in Holyoke kentinde okulu yeni bitirmiş genç bir beden öğretmeni William G.Morgan, YMCA‘de (Young Men’s Chiristian Association-Genç Erkekler Hıristiyan Birliği) işadamlarına beden eğitimi yaptırmakla görevlendirilmişti. Amacı, toplumsal çalışmalarla Hıristiyanlığı yaymak olan bu kuruluş, o yıllarda bütün dünyaya kok salmış bulunan çok geniş misyoner derneğiydi.

William G.Morgan, beden eğitimi derslerini sıkıcı buluyor ve çalışmaları sağlık için katlanılan eziyet durumundan kurtarmak istiyordu. Eğlendirici bir oyun niteliği olan bir çalışma yolu aramaya başladı… Daha sonra 1949'da Uluslararası Olimpiyat Komitesi voleybolu “oyunlar” arasına aldı. Aynı sene ilk erkekler dünya şampiyonası düzenlenirken üç sene sonrasında bayanlar şampiyonası düzenlendi. Her iki şampiyonayı da “SSCB” kazandı ve bu üstünlüğünü 80'li yıllara kadar sürdürdü. 1964'te Japonya karşılarına bir rakip olarak çıktıysa da SSCB'nin üstünlüğü uzun süre devam etti.

1984'te Los Angeles'ta ABD erkeklerde şampiyon olana kadar süren üstünlük bu tarihten sonra Batı'ya geçti. Daha sonrasında Voleybol da Avrupa da bayağı popüler oldu ve özellikle de İtalya bu alanda hem ulusal, hem de Uluslararası başarılara imza attı. Sırasıyla Fransa, Hollanda, Belçika ve Türkiye de ki spor kulüpleri de bu başariları takip etti. İngilizcede kullanılan Volleyball kelimesi Türkçeye Voleybol olarak dönüşmüştür