Teleferik ismi nereden geliyor?

Teleferik ismi nereden geliyor?

Teleferik ismi nereden geliyor?

Fransızlar havada asılı kablo üzerinde hareket eden taşıt anlamına gelen 'telepherique' sözcüğünü kullanmışlardır. Türkçeye bu sözcükten Teleferik olarak geçmiştir.

Teleferik Nedir? Tarihçesi aslında eskiye dayanır ki Teleferik, birbirinden uzak iki yer arasında, havada gerilmiş olan bir ya da birkaç çelik halat üzerinde bağlanarak yol alan asılı taşıta verilen genel isimdir. Teleferikler, asansör prensibiyle çalışırlar ancak özellikle vadi geçişlerinde tıpkı bir helikopter gibi yer zemininden oldukça yüksek noktalara çıkabilirler. Teleferik, ulaşımı güç yükseklikler arasında kurulur. Bir deniz ya da boğaz üzerinde mevcut olanları da vardır. Teleferiklerin kurulduğu yerler kara, demir ve deniz yoluyla ulaşımı çok zor ya da çok pahalı olan bölgelerdir. Böylesi bölgelerde belirli iki nokta arasında kurulan teleferik, insan ya da malzeme iletiminin gerçekleştirilmesinde kullanılır. İnsanların taşındığı teleferikler çelik halatlara asılı yolcu kabinlerinden oluşur. Genelde tek yöne ve tek halat dolaşımlı olan teleferik sistemleri iki ve daha fazla çelik halat ile de tasarlanmaktadır. Burada bir halat çekici diğer halat(lar) taşıyıcı halat görevi görmektedir. Teleferik sistemleri halata bağlama aparatı olan klem (Grip) vasıtasıyla birbirinden ayrılmaktadır. Dünyanın en uzun teleferiği olan Norsjö Teleferiği, İsveç’in Norsjö kentinde,Örträsk ve Mensträsk yerleşim birimleri arasında çalışır.1942 ‘de kurulan bu hattın uzunluğu 13,2 km’dir. Yolculuk süresi 1,5 saattir[1].

Türkiye’nin en uzun teleferiği olan Uludağ Teleferiği, Bursa’dadır. Yıldırım’daki Teferrüç semti ile Uludağ’daki Sarıalan yaylası arasında 1963’te kurulmuştur. Kadıyayla istasyonundaki aktarma ile toplam 4766 metre uzunluğundadır. 374 m’lik rakımdan başlayan yolculuk, yaklaşık 20 dakika sonra 1634 m’lik rakımda sona erer. Bu teleferik aynı zamanda Türkiye’nin ilk teleferiğidir. Buna ilaveten Kayseri Erciyes ve Erzurum Palandöken de de mevcuttur.